تفاوت اسپری تورچ و آنتی اسپاتر سطح

تفاوت اسپری تورچ و آنتی اسپاتر سطح

 در برخی روش های جوشکاری، هیچوقت پاششِ جرقه های جوشکاری را نمی توان کاملا از بین برد. در نتیجه بهترین راهکار حفاظت تجهیزات و قطعات برای جلوگیری از چسبیدن آنها است. اغلب در صنایع آنتی اسپاتر را به عنوان اسپری تورچ می شناسند. اما آیا تا به حال از خود پرسیده بودید آیا اسپری آنتی اسپاتر مناسب سطح و خط جوش هم وجود دارد؟

آنتی اسپاتر مخصوص سطح

آنتی اسپاتر مخصوص سطح برای محافظت میزکار، سطح فلز و قطعات اطراف از اسپاتر جوشکاری تولید شده است. درواقع هرجایی از قطعه کار در معرض پاشش جرقه های جوش باشد می توان با آنتی اسپاتر مخصوص سطح از چسبیدن آن ها در امان باشند.

به آنتی اسپاتر مخصوص سطح اصطلاحا آنتی اسپاتر خط جوش هم می گویند، چون این امکان را دارد که مستقیما به خط جوش هم اسپری شود. بدون اینکه باعث تخلخل ، ترک ، پروزیتی یا پفکی شدن خط جوش شود.

اغلب برندهای آنتی اسپاتر که در بازار وجود دارند مخصوص تورچ هستند و از آن ها نباید روی سطح قطعه کار و خط جوش استفاده کرد. چرا که آنتی اسپاتر مخصوص تورچ چرب است و در صورتی که  روی سطح اسپری شود مزاحم رنگ آمیزی می شود و اگر روی خط جوش اسپری شود باعث آسیب به خط جوش می شود.

بنابراین برای استفاده در این موارد باید از آنتی اسپاتر مخصوص سطح استفاده کرد. آنتی اسپاتر مخصوص سطح و خط جوش بهتاب شیمی تست های غیر مخرب جوش NDT  را گذرانده، و عدم آسیب به جوش مورد تایید قرار گرفته است.

هدف اصلی از به کار بردن آنتی اسپاتر مخصوص سطح این است که  مرحله تمیزکاری از پروژه  حذف شود.

آنتی اسپاتر تورچ

در تکنولوژی جوش MAG (استفاده از تورچ به همراه گاز CO2) اسپاترها و پاشش های جوشکاری به درون نازل تورچ هم می چسبند و جلوی خروج گاز محافظ را می گیرند.

از طرفی در این روش، تغذیه سیم جوش باید به صورت مداوم و روان انجام شود. وقتی مواد مذاب داخل شعله پوش یا همان نازل تورچ جمع می شوند، حرکت سیم جوش به خوبی انجام نمی شود و باعث کاهش کیفیت جوش می شود. برای جلوگیری از این مساله، دو راهکار وجود دارد: تعویض سریع نازل یا استفاده از آنتی اسپاتر مخصوص تورچ!
آنتی اسپاتر مخصوص تورچ برای حل این مشکل تولید شده است تا چسبیدن اسپاتر ها درون نازل کمتر اتفاق بیافتد و به راحتی نازل بین هر راند جوشکاری، تمیز بشود. در این صورت تعداد تعویض و مصرف نازل هم کمتر می شود.

اگر قبل از شروع جوشکاری، مقداری از آن را به درون و بیرون محفظه تورچ اسپری کنید، می بینید که باعث افزایش عمر تجهیزات و ابزار جوشکاری می شود.

۱۴۰۲/۱۰/۰۲ | مقالات | مجتبی سیدی | بازدید: 52 | 1703325110